Pisząc pracę zaliczeniową, często nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak ostatecznie będzie wyglądało nasze dzieło. Tymczasem estetyka pracy ma duże znaczenie. Różne widoki programu Word pozwalają nam dostrzec to, co na pierwszy rzut oka jest niezauważalne. Jak powinniśmy się nimi posługiwać, aby nasza praca magisterska na tym zyskała?
Opcja zmieniania widoku w programie Word nie jest stosowana zbyt często, co może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak użyteczna może być taka zmiana.
Zdecydowanie najczęściej wykorzystywany jest Układ wydruku. Niemal każda praca magisterska powstaje przy takim układzie. To standardowy układ, który otwiera się po uruchomieniu programu Word. W tym układzie widzimy wszystkie elementy, które będą widoczne po wydrukowaniu pracy, takie jak chociażby marginesy.
Kolejny widok to Normalny. Gdy w grę wchodzi praca magisterska jest on raczej mało przydatny. Wszystko dlatego, że widzimy tylko pustą, białą stronę, na którą możemy pisać. Nie widać natomiast marginesów i innych elementów, które mogą okazać się przydatne przy redagowaniu pracy.
Przy pisaniu pracy dyplomowej powinniśmy zwrócić uwagę również na Podgląd wydruku. Uruchamiając go, widzimy stronę w pomniejszeniu, tak by cała mieściła się na ekranie. Znika pasek narzędzi, który mógłby utrudnić odbiór całości.
Podgląd wydruku daje nam wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądała praca po wydrukowaniu. Możemy łatwo ocenić, czy obraz o danej wielkości będzie dobrze prezentował się na stronie, czy tabela ma odpowiedni format i tym podobne detale. Możliwość ustawienia podglądu kilku sąsiednich stron obok siebie to dodatkowy atut.
Zaleca się, by uruchamiać Podgląd wydruku przed każdym wydrukiem pracy. Taki widok daje nam bardzo dobry pogląd na ostateczny odbiór pracy. W tym widoku łatwo wychwycić wszelkie niedociągnięcia i pomyłki.